Part 1: The Truth About Protein and Why You Can Buy It Cheaper Elsewhere | SUPPLEMENTS

Part 1: The Truth About Protein and Why You Can Buy It Cheaper Elsewhere | SUPPLEMENTS

 

aussiesupps-cheapsupplements

 

Why do my friends buy their protein so much cheaper online or in other supplement stores?
 
There are many large variations in prices of protein in the industry: from 29.95 for a kilo to $79.95 a kilo. In our store, you will see that the protein prices are very similar per product as they are all of similar and equal quality! We also do not carry any homebrand product ranges.
 
Speaking of homebrand, let’s talk about it and other factors that affect the prices of protein powders and products.


Homebrand

Many supplement stores carry a ‘homebrand’ product. Some stores even have 4 or more different ‘homebrands’ and you would never even know! Except for the fact they are usually cheaper, and often what the sales person would recommend the most.
 
You see, selling ‘homebrands’ is a little industry secret. Because of this, many stores have KPIs set on how many products of each brand gets sold per day. Some stores even request cheaper wholesale prices from suppliers on the proviso that the suppliers’ products gets optimal product placement within the store (eg. right at the front when you walk in). This way, they get better profit from these products, so they can sell them cheaper.


Quality

It is also the case with other stores and cheap online companies that the quality of these cheaper products can sometimes be minimal. This means that although the label advises a certain amount of protein per serve, this protein can actually be bio-unavailable to your body (meaning your body will not absorb and utilise it well). This is a by-process called Amino Acid Spiking.
 
You see protein is made up of ‘building blocks’ called amino acids. To utilise the protein, you need the right ratio of these amino acids. Some of these are essential as our body does not produce them, and some are non-essential, which means our body can produce them by itself. If you have lots of one, but not enough of the other, the excess is not utilised.
 
With protein powder production, they test the amount of protein by doing a nitrogen test, which indicates how much nitrogen is produced by the amino acids. What happens in some cases during tests, is that there are high amounts of cheap amino acids (usually non-essential) which register a high nitrogen reading. This therefore, contributes to the overall protein content of a product, but altogether has low amounts of essential amino acids, which are known to be more expensive.


Quantity

In some cases, we have come across protein that advertises 27 grams per 30 grams scoop. In this example, one of the ingredients is 15g of glutamine, a non-essential amino acid. This means that there was only 12g total of any other amino acids, hoping and praying these are all essential amino acids. Therefore, the maximum utilisable protein per serve is only actually 12g per 30g serve.
 
Technically in this case, you would need double the amount to get the equivalent protein intake than a good, high quality protein with a good amino acid break down.
 
These are the reasons why you will notice most of our WPI proteins have a very similar cost per serve.
 
Now based on these factors, some of you still want to know why it is cheaper to buy supplements in a chemist or supermarket. The answer, we will discuss in part 2 of this article. Stay tuned and stay healthy!
 
--
 
Have more questions for us? Visit our FAQs page. Your question may have already been answered in the past. You can also visit our Facebook page, chat with us, or post a question on our timeline. You can also go to our Contact Us page and send your questions through email.

 

Previous article Why is it cheaper to buy supplements in a chemist or supermarket? | PART 2
Next article Is a fat burner the answer to your stubborn fat issues? | Supplements